Ul. Fabryczna 21 remont konserwatorski elewacji i dachu

« Przejdź do listy realizacji

  • Inwestycja: Roboty budowlane i konserwatorskie dotyczące budynku przy ulicy Fabrycznej 21 w Łodzi
  • Typ obiektu: Budynek mieszkalny, wielorodzinny wpisany do rejestru zabytków nr A/94
  • Opis: Przeprowadzenie prac remontowych i konserwatorskich elewacji (wraz z wymianą stolarki okiennej, wymianą/restauracją drzwi zewnętrznych oraz dachu (wraz z wykonaniem nowych kominów)
  • TechnologiaBudynki pofabryczne kompleksu Księży Młyn wykonane z cegły
  • KlientWspólnota Mieszkaniowa Fabryczna 21, ul. Fabryczna 21 90-344 Łódź
  • Status: Podpisana umowa, trwa przygotowanie do rozpoczęcia robót, planowany termin zakończenia - grudzień 2021
  • Zakres prac: Roboty budowlano-konserwatorskie w zakresie elewacji, roboty rozbiórkowe, budowlane, obróbka blacharska, wymiana stolarki okiennej, wymiana – odtworzenie drzwi wejściowych, naprawa i uzupełnienie detali architektonicznych. Roboty budowlano – konserwatorskie w zakresie dachu, roboty rozbiórkowe, odgrzybianie, zabezpieczenie i uzupełnienie więźby dachowej, docieplenie, wykonanie nowych kominów, wymiana pokrycia dachu, wymiana orynnowania, wymiana okien dachowych i oddymiających.

Budynek przy ulicy fabrycznej 21 wchodzi w skład zespołu domów robotniczych zbudowanych w latach 80. XIX w. będącego częścią historycznego kompleksu przemysłowego Księży Młyn założonego przez Karola Wilhelma Scheiblera, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A/44 (wpis obszarowy) decyzją z dnia 20.01.1971 r.

Budynek wybudowano z myślą o lokalach mieszkalnych dla majstrów, nazwano go „majstrówką” Wiadomo z ustnych przekazów okolicznych mieszkańców, że w domu tym mieszkał lekarz zakładowy i dozorca, mający pieczę nad posesją. Budynek założony na planie równoległoboku o wymiarach 53,27 x 15,60 m, o prostym korytarzowym układzie pomieszczeń z 32 mieszkaniami jednoizbowymi i 15 dwuizbowymi na poszczególnych kondygnacjach i 2 mieszkaniami na poddaszu, zachowującymi dawny podział na izby. Mieszkania były wyposażone w przewód kominowy.